Конкурс-виставка «Лялька-мотанка – берегиня роду»

Категорія: Новини

ляльки мотанкиКонкурс-виставка «Лялька-мотанка – берегиня роду» пройшов в Козелецькому коледжі ветеринарної медицини Білоцерківського національного аграрного університету.

Суворих обмежень для майстрів-конкурсантів організатори не встановлювали. Головне – повністю ручна робота, натуральні матеріали та зріст ляльки – не більше 30 сантиметрів. Усього надійшло близько півсотні робіт.

 На території України найдавніші прототипи іграшок виявлені на пізньопалеолітичній стоянці в с. Мезин (тепер Коропського району Чернігівської області). Це були виготовлені з мамонтового бивня фігурки пташок і вовка (собаки), що мали тотемне значення.

У Давній Греції діти, які досягали певного віку, жертвували свої іграшки богам. Напередодні свого весілля дівчата приносили іграшки до храму і брали участь у церемонії ініціації.

Стародавні іграшки виготовлялися переважно з матеріалів, що зустрічалися в природі, таких як камінь, дерево, трава. Однак є знахідки ляльок, зроблених з тканини.

лялечкиКожна культура має свої власні обереги, традиційні образи та тотеми. Це можуть бути дерев’яні чи кам’яні фігурки, металеві вироби, ляльки і т.д. Одним з найпоширеніший предметів-оберегів на території України є лялька-мотанка. Така іграшка не просто фігурка для ігор, а справжній амулет та талісман для сім’ї та її членів. Для різних життєвих ситуацій створювалися відповідні ляльки. Зустрічаються ляльки–обереги для будинку, родинного вогнища, для захисту дітей та господарства від злих сил та лихого ока та багато інших.

Вчені та дослідники приходять згоди, що перші ляльки-мотанки сповнені оберегового змісту з’явилися приблизно п’ять тисяч років тому.

Головна відмінність мотанки вид звичних ляльок чи ляльок з інших країн – відсутність обличчя. Тобто обриси обличчя на ляльках-мотанках представлені у вигляді переплетень різнокольорових ниток, у вигляді хреста. Це з часів язичництва побутувала думка, що саме через обличчя в ляльку може поселитися душа. Як не дивно, проте такі ж вірування притаманні й іншим культурам, на підтвердження цього факту можна привести як один з прикладів вірування послідовників культу Вуду, де часто застосовують ритуальні ляльки.

оберігУкраїнці вірили що в ляльці присутній дух роду, який й оберігає членів своєї сім’ї від всіляких негараздів та передає вікову мудрість та знання прийдешнім поколінням

Правила, традиції та секрети виготовлення таких ляльок передавалися з покоління в покоління, від матері-донці. Доволі довгий час, тай понині в деяких регіонах країни існує звичай на весілля дарувати донці ляльку мотанку. Така весільна лялька стає оберегом для нової сім’ї та їхньої домівки. Подаровану на весілля ляльку молодята зберігали на протязі усього життя.

лялька мотанкаНа перший погляд може здатися що діти такими іграшками не гралися. Для ігор робили також мотанки, однак коли діти хворіли їм давали нову, спеціально зроблену іграшку. Нова лялька повинна була ввібрати недуг хворої дитина. Після того як дитина з нею пограється її знищували. Також існувала традиція, замість дитини яка вже виросла з колиски класти туди, поки не народиться інша, ляльку-мотанку. Така маніпуляція робилася аби вберегти колиску від нечистої сили, яка могла посилитися там.

На різдвяні свята виготовляли спеціальні ляльки з зерна, основною метою яких було забезпечити добрий урожай на наступний рік. Загалом можна виділити три великі групи ляльок мотанок: лялька-немовля, лялька-берегиня, та лялька-наречена. Мотанки-немовлята виготовлялися схожими на малих дітей в пелюшках їх клали в люльки та колиски до дітей аби оберігати сон та здоров’я малят. При виготовленні берегині в неї вкладали монети, вовну, зерно аби вберегти домівку та сім’ю від нещасть та привабити достаток та процвітання.

конкурс виставка кукли мотанкиОсновне ж завдання мотанки-нареченої було вберегти молоду дівчину від пристріту, зурочення та допомогти знайти справжнє кохання та сімейне щастя. Така лялька ошатно одягалася та прикрашалася, символізуючи тим самим придане дівчини.

В різних куточках країни мотанки робили з різних матеріалів і з сіна чи соломи, і зі шматочків тканини, з ниток. Спосіб виготовлення таких іграшок доволі простий: обраний матеріал просто перекручували та перев’язували, так щоб він став схожим на хрестоподібний силует людини. Ляльки мотанки в залежності від призначення могли бути гарно одягненими, з дотриманням всіх особливостей народного вбрання, а могли бути взагалі без вбрання. В давнину такі ляльки робили повсюди приємно що в наші дні ця традиція відроджується. придбавши таку ляльку можна не просто оздобити інтер’єр, а й отримати справжній оберег для родини. Також така лялька мотанка стане гарним подарунком до урочистостей.IMG 8456студентиIMG 8450студентки козелецького коледжувиставкаконкурс виставкаIMG 8449студентка коледжу