Арт-терапія зі студентами та колегами

Нерідко руки самі знають, як вирішити головоломку,

яку марно намагався вирішити інтелект»

Карл Густав Юнгбабка арт терапія

Спектр проблем, які вирішуються за допомогою технік арт-терапії дуже великий, а саме: внутрішні та міжособистісні конфлікти, кризові стани, травми, екзистенціальні та вікові кризи, втрати, після стресові ситуації, невротичні розлади та багато інших станів та захворювань.

Видами арт-терапії є: бібліо-, казко-, маско-, кольоро-, фото-, відео-, музикотерапія, ігротерапія, анімаційна терапія, орігамі, робота з глиною, терапія з піском.

 Мистецтво має значний вплив на наше життя. Як будь-яке творче заняття, арт-терапія, зрозуміло, вдосконалить мислення. Але головна її функція – це здатність заспокоїти, допомогти розслабитися і виплеснути негативні емоції, думки, почуття. Арт-терапія для дітей дуже давно визнана в інших країнах. Це особлива форма психотерапії, яка бере основу в мистецтві та творчості. Це може не обов'язково лікування, це може бути лише допоміжний метод усунення стресів та різних психологічних розладів.

Так що ж означає арт-терапія?

Art TherapyЯк самостійна психотерапевтична практика вона сформувалася вже у 40-50 роках минулого століття у Великій Британії та США.

Термін «арт-терапія» ввів   Адріан Хілл, художник (1938) при описанні своєї роботи з туберкульозними хворими, а в контексті теоретичних ідей вона виникла в працях З.Фрейда і К.Юнга та в подальшому набула більш широку концептуальну базу, включаючи гуманістичні моделі розвитку особистості К.Роджерса і А.Маслоу.

В Україні метод арт-терапії швидко увійшов у практику психологів. У 2003 році засновано Київську громадську організацію «Арт-терапевтична асоціація». На сьогоднішній день арт-терапія є досить актуальним методом психокорекції тому, що це найбільш древня і природна форма вираження та зміни емоційного стану, а також одне з самих прогресивних і популярних направлень в сучасній психології.

«Сьогодні арт-терапія - це пластичний, активний напрям, що розвивається, напрям, який постійно розширює сферу свого застосування. Методи арт-терапії зв'язують воєдино інтелект людини і його почуття, потребу в самоаналізі, світ тілесний і світ духовний».

Як людині зрозуміти, що це саме його метод?

Арт-терапія покликана допомогти дітям і дорослим, які зіткнулися з труднощами у вербалізації своїх почуттів і думок. Складні теми можуть спочатку відкритися через художню експресію і вже потім бути проговореними і осмисленими.

Потяг людини до творчості- є природним, нормальним для її життя. Зараз я наведу приклади арт-терапевтичних технік, які можна виконати самостійно, вдома. Авжеш, не можна їх вважати повноцінною арт-терапією, але спробувати варто!)

Розглянемо «ниткографію», «краплетерапію», «медитативне малювання/розмальовування».арт терапія

 

Ниткографія

ніткографіяМатерали: аркуш паперу складений навпіл, ниточка, фарба, вода, серветки. 

Зображення отримується завдяки тому, що затиснуті між двома аркушами паперу та пофарбовані нитки рухають – просто виймають. Таким чином нитка рухається і ми бачимо незвичайне зображення!

Дуже цікаво експерементуватити із товщиною нитки і силою тиску.

Ниткографія – викладання за допомогою шнурка або товстої нитки контурних зображень різних предметів, тобто «малювання» за допомогою нитки. Чудова ідея для занять з метою . 

Ця техніка розвиває пам’ять, акуратність, дисциплінованість, фантазію, дрібну моторику, зоровий аналізатор, увагу та мислення.

Ця техніка гарно підходить для роботи  з гіперактивними дітьми. Важливо, щоб шнурок легко вигинався і не був слизьким (не синтетика).  Довжина нитки (шнурка) повинна бути 25-30 мм.

Ця техніка буде цікава і  під силу навіть діткам 4-7 років, одже , якщо у Вас є маленькі братик,чи сестричка, донька, або син- не вагайтеся! Займайтеся разом! Це буде накористь обом сторонам творчого процесу!)ніткотерапія

 

Краплетерапія

коник краплетерапіяЦя техніка  сприяє  вираженню людиною своїх проблем і переживань. Адже дуже часто людина не може визначити словами, що вона зараз відчуває і, як наслідок, не може знайти вихід зі складної ситуації.

Дитині, а іноді й дорослій людині, набагато легше проявити себе, описати свою проблему будь-яким видом художньої творчості, ніж словами.

Краплетерапія – хороший спосіб самовираження і підняття самооцінки творчо обдарованих дітей: зрештою, хто може похвалитися, що теж вміє малювати піпеткою

Для занять краплетерапією необхідний такий набір «інструментів»:

стаканчики з кольоровою водою (у воді розведені акварельні фарби різних кольорів – жовтий, зелений, синій, червоний, коричневий, чорний і білий), звичайні скляні піпетки з гумовими наконечниками, дошка для ліплення із пластику білого кольору, губка з поролону (це «шапка-невидимка» для видалення зайвих крапель), листи щільного паперу, серветки для рук.

Основний принцип роботи полягає в наступному: набираємо піпеткою кольорову воду і «малює» крапельками на пластиковій дошці або папері.

Стан під час малювання дуже близький до стану медитації.краплетерапія фламінго

 

Медитативне малювання/розмальовування

Для цього нам знадобиться: аркуш папера А4, олівці (пастельні олівці), кулькова ручка (за бажанням), гумка.

Щоб почати такий різновид малювання, потрібно розслабитися, заплющити очі, поміркувати про турбуючи питання, про те чого ви бажаєте, про що мрієте. Умовно позначити центр та намалювати коло, простір.

Малювати треба від центру, поступово рухаючись до країв обираючі «потрібні» (інтуїтивно) кольори. Малюєте те, що хочеться малювати! Не треба бути художником! Малюйте ваш настрій, передавайте емоції через лінії, штрихи, форми ,кольори. Будьте собою, будьте оригінальними.

І пам’ятайте – ВИ унікальне створіння, неповторна  людина!

А нижче, малюнки, які можна роздрукувати і розмальовувати.розмальовка кінь хамелеонслон розмальовкарозмальовка антистрес


coloring antistress писанка