Наші випускники

Суворий аналітик доби (120 років з дня народження В. Підмогильного)

“Дар правдивого спостереження життя уміння заражати читача настроями, тримати1

його увагу напруженою на протязі всього оповідання – становлять невід’ємну

властивість творчості Валеріана Підмогильного”                                                                                           

                                                                                                                 Юрій Клен (Освальд Бурггардт)

 

 

2-го лютого виповнюється 120 років з дня народження Валер’яна Підмогильного – видатного прозаїка, що збагатив українську літературу урбаністичними модерністськими новелами, повістями і романами. Підмогильний – майстер виразної деталі, вдумливий аналітик, тонкий психолог, який умів висвітлити глибинні порухи душі людини.

Валер’ян Петрович Підмогильний перекладач із французької на українську Вольтера, Дідро, Бальзака, Мопассана, Стендаля, Доде, Гюго, Флобера, Меріме та ін. Жертва сталінських репресій. У своїй творчості раніше за французьких екзистенціалістів відчув абсурд існування людини, беззахисної перед силою урядової влади. Своїм духовним наставником у відчутті слова Підмогильний вважав Михайла Коцюбинського. Працював і в літературознавстві, дав цікаву й сміливу для радянської дійсності спробу психоаналітичного розгляду творчості І. Нечуй-Левицького.

Народився в бідній селянській родині. 1910-го вступив до 1-го Катеринославського реального училища, де основна увага приділялася точним наукам (нині в будівлі училища розташовується корпус ДНУ, адреса “ проспект К. Маркса, 36). Одночасно вивчав російську, німецьку та французьку мови. 1918-го завершив навчання з відзнакою. 1921-го переїхав до Києва, де працював бібліографом Книжкової палати. У 1921-1923 рр., коли в Києві лютував голод, викладав українську мову та політосвіти у Ворзельській трудовій школі. 1921-го письменник одружився з дочкою Ворзельського священика Катрею Червинською, акторкою Театру юного глядача.

Друкуватися почав ще в школі під псевдонімом Лорд Лістер. До першої збірки Підмогильного «Твори. Т. 1» (1920) увійшло 9 оповідань. 1923 року був членом літературного об’єднання «Апсіс», з якого виділилася літературна група «Ланка» (1924-1926). У 1926-1928 рр. належав до літературного об’єднання «Майстерня революційного слова» (МАРС, Майстерня Революційного Слова), через що зазнав, як й інші члени, переслідувань з боку радянської влади. Працював літературним редактором журналу «Життя й революція», з редакції якого його було звільнено після 1930-го.

До кращих інтелектуальних надбань письменника належать романи «Місто» (1928), «Невеличка драма» (1930). Російський переклад роману вийшов у Москві 1930 року. Останній твір «Повість без назви» (1934) не доведений автором до кінця і залишився без назви (рукопис зберігався у спецархіві під забороною близько п’ятдесяти років). Після здобуття Україною незалежності роман «Місто» було включено до шкільної програми з української літератури.

З 1930-го загальна атмосфера, особливо в колах інтелігенції, ставала все більш гнітючою. Підмогильного вивели зі складу редколегії журналу «Життя й революція», його твори майже припинили друкувати. 1931-го переїхав до Харкова, очевидно, сподіваючись на кращі можливості для публікації своїх творів і розраховуючи на свій зростаючий авторитет перекладача.

8 грудня 1934 його було заарештовано за звинуваченням в «участі у роботі терористичної організації, що ставила за мету організацію терору проти керівників партії». Серед обвинувачень Підмогильному в протоколі наводиться його вислів про те, що «політика колективізації призвела українське село до голоду».

27-28 березня 1935-го виїзна сесія Військової колегії Верховного Суду СРСР без свідків та адвокатів засудила Підмогильного та інших заарештованих у цій «справі» на «десять років з конфіскацією особистого майна». Незабаром Підмогильного було доставлено до Соловецького табору особливого призначення.

3 листопада 1937-го до двадцятирічного ювілею Жовтневої революції особлива трійка УНКВС винесла новий вирок: «Розстріляти», щоб звільнити місце для нових мучеників режиму. Разом із Підмогильним в урочищі Сандармох у Карелії було розстріляно більше 1000 ув’язнених, серед них Микола Зеров, Клим Поліщук, Григорій Епік, Лесь Курбас, Микола Куліш, Мирослав Ірчан, Юліан Шпол. Валер’яна Підмогильного було реабілітовано 1956 року.        

2

Бібліотека ВСП «Козелецького фахового коледжу ветеринарної медицини» БНАУ представляє  віртуальну виставку творчої спадщини Валер’яна Підмогильного.

3 84(4УКР)6

П32

Підмогильний, Валер’ян. Місто : роман / В. Підмогильний ; післямова Г. Костюк ; Наукове товариство ім. Шевченка в Америці. – Нью-Йорк : Українська вільна академія наук у США, 1954. – 299 с. – Бібліогр.: с.297-299.

Роман «Місто» В. Підмогильного є одним з найкращих творів із забороненої і знищеної більшовицькою владою української белетристики 20-х років. Роман, виданий у Нью-Йорку, не тільки цікавий для української діаспори, як художній твір, але і  важливий як документ доби. В цьому виданні збережено мовно стилістичну редакцію видання 1928 року «Книгоспілки» у Києві. Книга буде цікавою широкому колу читачів.

 

 

484(4УКР)6

П 32

Підмогильний, Валер’ян. Оповідання. Повість. Романи / В. Підмогильний ; вступ. ст. В. Мельник. – К. : Наук. думка, 1991. – 792 с. – (Радянська українська література)                                                                                            Творчість Валер’яна Підмогильного тривала трохи більше десяти років (репресований 1934 року). Твори Валер’яна Підмогильного і сьогодні приваблюють читачів майстерністю психологічно-філософського дослідження людини в складних суспільних обставинах. У книзі вміщено переважну більшість творчої спадщини прозаїка, яка лише останнім часом повертається до читача. Видання розраховане на широке коло користувачів.

 

584(4УКР)6

П 32

Підмогильний, Валер’ян Петрович. Третя революція : оповід., повісті, роман / В. П. Підмогильний. – К. : Укр. письменник, 2012. – 624 с. – (Українська класика).

До майбутньої Нобелівської премії Валер’янові Підмогильному не дали дожити  розстріляли у розповні літ. Він міг здолати європейський літературний олімп: інтелектуал, знавець мов, європеєць за культурою знань і мислення. Прохідних дворів/місць у його прозі нема...

До збірки "Третя революція" увійшли оповідання та повісті ("Гайдамака", "Старець", "На селі", "Собака", "В епідемічному бараці", "Повстанці", "Остап Шаптала", "Іван Босий", "Син", "Проблема хліба", "Історія пані Ївги", "Сонце сходить", "Третя революція", "З життя будинку", "Повість без назви"), славнозвісний роман "Місто". На початку книги подано детальну біографію та аналіз творчості В. Підмогильного авторства кандидата філологічних наук Світлани Лущій.

6821.161.2

П 32

Підмогильний, Валер'ян Петрович. Місто : роман / В. П. Підмогильний. – К. : Центр учбової літ., 2019. – 264 с. – (Класика української літератури).

Серія "Класика української літератури" включає перелік творів видатних українських письменників за програмою Міністерства освіти та науки України для позакласного читання учнів середніх загальноосвітніх навчальних закладів.

Роман "Місто" Валер’яна Підмогильного (1901-1937), завершений у 1927 році, став першим урбаністичним твором в українській літературі з новими героями, проблематикою та манерою оповіді. В ньому автор описав молодь, яка на початку 1920-х років тисячами потягнулася з сіл, щоб завоювати та зробити своїм українське місто. Письменник показує бажання молодих селян «вийти в люди», аналізує їхню психологію, розповідає про конфлікт, який розгоряється між людьми з різними світоглядами. Після масових репресій інтелігенції 1930-х років, під які потрапив також і Валер’ян Підмогильний, роман "Місто" , як і інші твори письменника, був заборонений до 1989 року.

784(4УКР)6

Р 65

Валер’ян Підмогильний, (1901-1937) : [добірка оповіданнь] // Розстріляне Відродження. Шедеври української репресованої прози / ред.-уклад. С. М. Заготова. – Донецьк : БАО, 2008. – С. 207-312. 

Розстріляне Відродження – трагічні сторінки історії, які пережила вітчизняна культура в 30-ті роки ХХ століття. Багато поетів, прозаїків, перекладачів, літературних критиків, літературознавців, викладачів, театральних діячів стали жертвами сталінського режиму. Валер’ян Підмогильний – один із них. В пропонованому виданні можна ознайомитись з оповіданнями : «Гайдамаки», «В епідемічному бараці», «За день», «П’ятдесят верстов», «Іван Босий» та ін. Книга розрахована на широке коло користувачів.

883.3(4УКР)6

Д 70

Досвід кохання і критика чистого розуму : Валер'ян Підмогильний: тексти та конфлікт інтерпретацій / упоряд., передм. О. Галета. – К. : Факт, 2003. – 432 с. – (Літературний проект "Текст + контекст". Знакові літературні доробки та навколо них). – Бібліогр. у підрядк. прим.

Ця книжка представляє творчість оригінального українського прозаїка 20-х років ХХ століття – Валер’яна Підмогильного, який у романі «Невеличка драма», використовуючи досвід фройдизму й екзистенціалізму, намагається відшукати – вкотре – Людину у сплетінні почуттів, переживань та ідей. Крізь запропоновані літературознавчі дослідження проходить інтелектуальна інтрига, зумовлена можливістю діаметрально протилежних інтерпретацій цього твору. Рання повість «Остап Шаптала», психоаналітична розвідка про творчість Івана Нечуя-Левицького та в’язничне листування створюють динамічний контекст для сучасного прочитання творчості письменника.

984(4УКР)6

У - 45  

 Костюк, Г. Валер'ян Підмогильний / Г. Костюк// Українське слово: хрестоматія укр. літ. та літ. критики ХХ ст. : у 3 кн. – Кн. 2 / упоряд. : В. Яременко, Є.Федоренко. – К. : Рось, 1994. – С.307-317.

В цій книзі ви маєте змогу познайомитися зі статтею Григорія Костюка - післямовою до роману „Місто“ Валер'яна Пiдмогильного, також з оповіданнями В. Підмогильного "Проблема хліба", "Історія пані Ївги" та "Іван Босий".

 

1083.3(4УКР)6

Ґ 87

Валер’ян Підмогильний, (1901-1937) // Ґроно нездоланих співців : літературні портрети українських письменників ХХ сторіччя, твори яких увійшли до оновлених шкільних програм : навч. посібник / упоряд. Б. І. Кузьменко ; ред. В. В. Чухліб. – К. : Укр. письменник, 1997. – С. 192-202.

У книзі подаються літературні портрети тих українських письменників XX століття, яких за часів тоталітарного комуністичного режиму спіткала тяжка доля: одні були репресовані, переслідувані, твори інших заборонялися, замовчувалися, деякі змушені були емігрувати, жити й працювати на чужині. Нині, в незалежній Україні, їхні твори вивчаються за шкільними програмами. З цього посібника вчителі та учні зможуть довідатися про В. Винниченка, М. Хвильового, Т. Осьмачку, П. Филиповича, В. Підмогильного, М. Куліша, Є. Маланюка, І. Багряного, У. Самчука, В. Симоненка, В. Стуса та інших видатних письменників, без творчості яких неможливо уявити літературний процес XX століття в усій його повноті і розмаїтості.